A mindennapi életben gyakran kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy jogi tanácsra szorulunk és érdekeink védelmében bírósághoz kell fordulnunk. Lakás vásárlójaként, bérlőként, munkavállalóként, gépjárművet vezetőként, biztosítási szerződések biztosítottjaként stb. számos esetben lehetünk olyan jogviták alanyai, melyek rendezése csak jogi úton lehetséges.
A velünk szemben álló, ellenérdekű fél jellemzően egy vállalkozás, esetleg multanacinális vállalat, melynek van ideje, pénze, jogi háttere (ügyvédei, jogtanácsosai) egy évekig tartó jogi procedúrára. Ebben a helyzetben nagyon sokan – félve a költségektől, a jogi eljárásokkal járó idegeskedéstől – eltekintenek jogaik érvényesítésétől.
A jogvédelmi fedezet nyújtásának a célja az, hogy megadják a biztosítottaknak az ellenoldallal szembeni esélyegyenlőséget. A biztosítottak ugyanis jogi tanácsadás, jogi képviselet révén segítséget kapnak jogvitáik megoldásában, a bírósági, hatósági eljárásokban mentesülnek a jogi költségek viselése alól.
A jogvédelmi biztosítás gyökerei az 1900-as évek elejére nyúlnak vissza. Míg Nyugat-Európában a családi jogvédelmi biztosítás a legelterjedtebb biztosítási módozatok egyike (pl. Németországban a lakosság több mint 50%-a kötött ilyen biztosítást), addig hazánkban csak a lakosság kb. 1,5 %-a kötött ilyen biztosítást. Nálunk az utóbbi években – elsősorban a szakosított biztosítók megjelenéséve indult fejlödésnek.